Raz dwa trzy... Maluch śpi

Rola snu dla zdrowego rozwoju dziecka

Jak sprawić by dziecko przespało noc

Dziecko potrzebuje odpowiedniej ilości snu, jak i tego, by był on dobrej jakości, czyli by faktycznie był czasem odpoczynku. Jednocześnie u małych dzieci powszechne są problemy ze snem, które przejawiają się przede wszystkim trudnościami z zasypianiem oraz częstym wybudzaniem się w nocy. Są jednak proste sposoby na uregulowanie rytmu okołodobowego dziecka.

Stworzenie wieczornego rytuału to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie rodzic może zrobić, by pomóc dziecku dobrze przesypiać noce. Dlatego opracowaliśmy JOHNSON’S® RYTUAŁ NA DOBRANOC, który składa się z trzech prostych kroków: ciepłej kąpieli, masażu i wyciszenia - na przykład poprzez czytanie bajeczek lub nucenie kołysanek.

Pierwsze efekty wprowadzenia rytuału sennego można zaobserwować już nawet po jednym tygodniu1. Badania kliniczne wykazały, że po tygodniu stosowania rytuału, dzieci średnio1:

 • zasypiały o 37% szybciej,
 • przebudzały się w nocy o 38% rzadziej,
 • spały do godziny dłużej,
 • spędzały 32% czasu mniej w stanie czuwania.
1Mindell, J. A., Telofski, L. S., Wiegand, B., & Kurtz, E. S. (2009). A nightly bedtime routine: impact on sleep in young children and maternal mood. Sleep, 32(5), 599-606.

Kliknij na obrazek i poznaj kroki rytuału zasypiania

rozwiń
rozwiń
rozwiń

Krok 1: Ciepła kąpiel

Kąpiel to idealny sposób, aby rozpocząć codzienny rytuał usypiania. To jednocześnie okazja do budowania więzi z dzieckiem oraz stymulacji wielozmysłowej. Plusk wody, błyszczące i pękające bąbelki, delikatny zapach piany, spokojny głos rodziców, ich uśmiechnięte oczy i ciepłe dłonie – wszystko to sprawia, że zmysły dziecka wyostrzają się, a jego mózg niczym gąbka chłonie nowe doznania, uczy się i rozwija.
By uczynić rytuał wieczornego zasypiania jeszcze skuteczniejszym i przyjemniejszym, polecamy kosmetyki z linii JOHNSON’S® bedtime™ na dobranoc.

 • Mają opatentowany kompleks relaksujących aromatów NaturalCalm™, które pomogą wyciszyć się przed snem.
 • Nie zawierają mydła.
 • Są łagodne dla skóry i oczu jak czysta woda, dzięki unikalnej formule NO MORE TEARS®.

JOHNSON'S® bedtime™
płyn do kąpieli na dobranoc

JOHNSON'S® bedtime™
żel do mycia ciała na dobranoc

JOHNSON'S® bedtime™
szampon na dobranoc


Krok 2: Delikatny masaż

Drugi krok to wspaniały sposób na to, by Twoje dziecko poczuło się bezpieczne, kochane i gotowe do snu – kojący masaż. Badania wykazały, że masaż dziecka wywiera korzystny wpływ na jego zdrowie i stanowi doskonałą okazję do stworzenia więzi z Maluchem.

 • Masaż może Ci pomóc zrozumieć i odpowiedzieć na język ciała Twojego dziecka.
 • To doskonały sposób na to, aby Twoje Maleństwo poczuło się bezpiecznie i pewnie.
 • Nie ma jednej zalecanej techniki masażu dziecka.
 • Korzystaj z prostych sposobów, znanych z własnego dzieciństwa – zabawy takie jak „Sroczka kaszkę warzyła”, czy „Idzie rak nieborak” mogą być wspaniałym narzędziem w budowaniu bliskiego kontaktu z dzieckiem.

Dla wzbogacenia doświadczenia masażu, polecamy oliwkę lub mleczko do ciała z linii JOHNSON’S® bedtime™ na dobranoc z kompleksem relaksujących aromatów NaturalCalm™, które pomogą Twojemu dziecku wyciszyć się przed snem:

JOHNSON'S® bedtime™
oliwka na dobranoc

JOHNSON'S® bedtime™
mleczko do ciała na dobranoc


Krok 3: Wyciszenie przed snem

Po ciepłej kąpieli i relaksującym masażu nadchodzi odpowiedni czas na chwilę wspólnego wyciszenia. 

 • Zadbaj o spokojną, przyjazną atmosferę.
 • Unikaj aktywnych zabaw.
 • Pomóż dziecku się zrelaksować na przykład przez czytanie czy cichy śpiew.

W tym czasie lepiej unikać aktywnych zabaw tak, aby dziecko trafiło do łóżka senne, ale cały czas czuwające. Nie należy dopuszczać do zaśnięcia w żadnym innym miejscu niż łóżeczko. Dzięki temu dziecko nauczy się w nim uspokajać, a jeśli przypadkowo obudzi się w nocy, nie będzie potrzebowało rodzica by ponownie zasnąć.Dowiedz się więcej o usypianiu dziecka od naszych ekspertów:


Pozwól dziecku zasnąć szybciej i spać dłużej dzięki potwierdzonemu klinicznie rytuałowi na dobranoc z JOHNSON’S® bedtime. Wyjątkowość naszych kosmetyków tkwi w opatentowanym kompleksie aromatów NaturalCalm, bazującym na zapachu lawendy, znanym z właściwości kojących.