Logo

Przez zmysły do szczęśliwego i zdrowego rozwoju

Rozwój dziecka

Dziecko rodzi się wyposażone w doskonałe narzędzia, które pozwalają mu poznawać otaczający go świat. Tymi narzędziami są zmysły: dotyku, wzroku, słuchu, zapachu i smaku, które nazwać można furtkami, przez które do mózgu dziecka docierają bodźce ze świata zewnętrznego. To, co dziecko odczuwa, widzi i słyszy, a także zapachy, które czuje, ma ogromny wpływ na jego rozwój w pierwszych latach życia. A to z kolei szansa dla Was, drodzy Rodzice, bo to Wy będziecie dostarczać swojemu dziecku odpowiednich bodźców, które będą stymulowały jego rozwój. Doskonałą okazją do takiej wielozmysłowej stymulacji są codzienne zabiegi pielęgnacyjne.

Dowiedz się więcej od naszych ekspertów:


Mamo, ja czuję!

Dotyk to jeden z najlepiej rozwiniętych zmysłów w chwili narodzin. Pierwsze więzi emocjonalne Twojego dziecka powstają właśnie dzięki kontaktowi fizycznemu lub dotykowi. Ten kontakt stanowi podstawę dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego w późniejszym życiu. Badania pokazują, że częste dotykanie i masowanie dziecka korzystnie wpływa na jego wzrost i rozwój, komunikacje ora naukę.

Twój zapach
mnie uspokaja

Dzięki znajomym i przyjemnym zapachom niemowlęta czują się szczęśliwe i odprężone, co poprawia ich nastrój i wywołuje pozytywne emocje. W połączeniu z pełnym miłości kontaktem z rodzicem, przyjemne zapachy mogą przyczynić się do powstania trwałych wspomnień, które dzieci zapamiętają na całe życie

Mam Cię na oku!

Kontakt wzrokowy to bardzo ważny sposób komunikacji. Dzieci lubią patrzeć na twarze, które również są ku nim zwrócone; jest to podstawa dla późniejszego rozwoju umiejętności społecznych. Patrzenie sobie w oczy tworzy silną więź emocjonalną, która sprawia, że dziecko czuje się kochane i wyjątkowe.

Wszędzie rozpoznam
Twój głos!

Dzieci poznają słowa jeszcze przed urodzeniem. Płód słyszy dźwięki ze świata zewnętrznego i rozumie je na tyle dobrze, że zachowuje ich wspomnienia po narodzinach. Mówienie do niemowlęcia będzie sprzyjać rozwojowi umiejętności językowych.


Co z tego wynika?

To co dziecko odczuwa, widzi i słyszy, a także zapachy które czuje, ma ogromny wpływ na jego rozwój w pierwszych latach życia. A to z kolei szansa dla Was, drodzy Rodzice, bo to Wy będziecie dostarczać swojemu dziecku odpowiednich bodźców, które będą stymulowały jego rozwój. Doskonała okazja do takiej wielozmysłowej stymulacji są codzienne zabiegi pielęgnacyjne.