Logo

Przez zmysły do szczęśliwego i zdrowego rozwoju

Agnieszka Machnio, Wieloletni ekspert marki JOHNSON’S®, Autorka poradników i szkoleń dla położnych oraz rodziców z dziedziny pielęgnacji niemowląt.

Na czym polega prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka

Właściwa pielęgnacja to nie tylko oczyszczanie czy nawilżanie skóry, to także wspieranie jej rozwoju oraz poszanowanie naturalnej bariery ochronnej, jaką skóra sama wytwarza.

Mało kto wie, że skóra dziecka donoszonego zaraz po porodzie, choć dość dobrze wykształcona, nadal się rozwija. Proces ten trwa nieprzerwanie aż do czasu, kiedy dziecko kończy pierwszy rok życia. Ten pierwszy rok życia dziecka jest okresem bardzo szczególnym. Rodzice często borykają się z rożnymi niedoskonałościami na skórze dziecka, bywa, że zaniepokojeni jej stanem postanawiają skorzystać z porad lekarza. Jednak większość zmian, które obserwujemy w tym czasie, to naturalne zmiany skórne, które są efektem adaptacji skóry do nowego otoczenia, zwłaszcza w okresie noworodkowym.

Właściwa pielęgnacja, polegająca na delikatnym myciu i zabezpieczaniu skóry w miejscach szczególnie narażonych na podrażnienie oraz unikanie szorstkich ubranek oraz kosmetyków dla dorosłych, z reguły wystarcza, aby skóra prawidłowo i spokojnie rozwijała się w swoim tempie.