Raz dwa trzy... Maluch śpi

Rola snu dla zdrowego rozwoju dziecka

Marta Żysko-Pałuba, psycholog, psychoterapeuta

Jak długo powinno spać dziecko?

Sen dla nowonarodzonych dzieci jest jedną z głównych aktywności. W pierwszych dniach po porodzie potrafią przesypiać nawet 20 godzin na dobę. Są jednak i takie, które śpią zdecydowanie mniej. Nie zawsze oznacza to nieprawidłowości w rozwoju.

Amerykańska Academy of Sleep Medicine, starając się wyznaczyć granice optymalnej ilości snu malucha, wykazała, że ta jest niezwykle zróżnicowana. W efekcie powstała jedna norma dla grupy dzieci w wieku 4–12 miesięcy. Za prawidłowe uznano, że dzieci w tym wieku przesypiają od 12 do 16 godzin na dobę (wliczając w to drzemki). Oznacza to, że zarówno dzieci, które śpią mało, jak i te, które śpią dużo, mieszczą się w normie. Nie należy więc kierować się czasem ujętym w tabelce, lecz samopoczuciem maluszka. To ono powinno być nadrzędnym źródłem informacji o tym, czy liczba przesypianych przez niego godzin jest właściwa, czy nie.

Bez względu na to, z jakiego pułapu startuje dane dziecko, liczba godzin jego snu stopniowo maleje. Zmienia się jednak nie tylko ilość, ale także jakość i długość trwania pojedynczej fazy snu – ta z czasem ulega znacznemu wydłużeniu. W okolicach 4.–6. miesiąca życia większość niemowląt jest już gotowa do tego, by zacząć przesypiać przeważającą część nocy.

Przeczytaj więcej o tym, jak sprawić by dziecko lepiej przesypiało noce: Jak sprawić by dziecko przesypiało noc.